Top Bathroom Remodeling Helpful Hints

Top koupelnové přestavby užitečné náznaky

Dozvíte se o špičkách a tricích přestavby koupelny.

Přestavba týmu

TOP TIPY TIPY

Koupelny jsou druhou nejnáročnější pokoje, které se mají po kuchyni řídit. Tento projekt má mnoho pohyblivých částí, což ztěžuje dokončení všeho včas. Používejte tyto návrhy, bez ohledu na to, kolik peněz musíte utratit za přestavbu. Nápady na renovaci koupelen lze získat pomocí internetu. V showroomu North Hollywood budete moci prohlédnout, cítit a dokonce koupit mnoho nabízených produktů.

Vždy se snažte dostat na podlahy showroomu. Objevte více o standardech koupelny. Může být přestavěna pouze přestavěná koupelna. Naplánujte si celou koupelnu se seznamem vašich cílů. Mějte na paměti faktory, jako jsou stěny a další často přehlížené rysy, které mohou způsobit, že vaše měření bude několik milimetrů, když je berete.

Plná přestavba koupelny může v průměru trvat 23 dní. Pokud o víkendech není provedena žádná práce, odpovídá přibližně 4,5 týdnech (trochu více než jeden měsíc) nepřetržité práce. Zkontrolujte také svůj design, abyste se ujistili, že jste nic nezmeškali. Koupelny jsou druhou nejnáročnější pokoje, které se mají po kuchyni řídit. Tento projekt má mnoho pohyblivých částí, což ztěžuje dokončení všeho včas. Můžete odstranit zdroj stresu ve fázi plánování vašeho přestavby pomocí těchto pěti myšlenek a metod.

Vana nebo sprcha je ohniskem místnosti; Nebojte se rozbít!

 

Jako největší příslušenství ve většině koupelen, vany a sprchy mají tendenci se dostávat do centra pozornosti, pokud jde o estetiku a design. I když uvažujete o rekonstrukci s nízkým rozpočtem, zjistíte, že je užitečné věnovat těmto příslušenstvím trochu více pozornosti. K dispozici je mnoho možností a ty, které si vyberete, budou určeny podle vašeho rozpočtu, ale zde je několik nápadů, jak začít, bez ohledu na to, kolik peněz musíte utratit za vanu nebo renovaci sprchy:

 

Chcete -li udržet výdaje dole, zvažte nahrazení pouze nejpotřebnějších předmětů, jako je faucet, sprchová hlavička a další hardware. V některých případech pouze nahrazení hardwaru, který se zdá být starý a zastaralý, může natolik, aby vaší sprše nebo vany aktualizoval. Jedním z nejdostupnějších projektů střední třídy je výměna dveří sprchových dveří (nebo instalace, pokud již máte záclony), což je vynikající způsob, jak změnit vzhled a pocit vaší koupelny.

 

Výměna vany nebo sprchy je dražší práce, která spadá na vyšší konec rozsahu. Pokud však příslušenství vykazuje známky opotřebení, jako jsou skvrny, zlomeniny vlasové linie nebo jiné nedostatky, bude to za váš čas na tuto práci. Bude třeba vzít v úvahu několik proměnných, jako je možné rekonfigurace koupelny, aby se přizpůsobila vaně nebo sprše jiné velikosti nebo formy, ale konečným výsledkem bude současná, praktická a esteticky příjemná koupelna.

Jaká je nejlepší sekvence, ve které se rekonstruovat moji koupelnu?

Koupelna by měla být odstraněna nebo zbořena. Nainstalujte novou sprchu nebo povodí vany. Nainstalujte nová příslušenství a funkce. Položte si nové podlahové dlaždice. Zavěste nové sádrokartony a začněte malovat. Nainstalujte si nové marnosti a skříně. Dokončete připojení instalatérství.

Abych mohl rekonstruovat svou koupelnu, musím znát následující informace.

 • Vytvořit finanční plán.
 • Vyberte druh koupelny, kterou chcete.
 • Vytvořte půdorys pro koupelnu.
 • Rozhodněte se o tom, zda chcete vanu.
 • Vezměte například světla ...
 • Nezapomeňte na ventilaci.
 • Udělejte to trochu luxusnější.
 • Vyberte koupelnové materiály, které jsou dlouhodobé.

Získejte inspiraci!

There are a plethora of options available nowadays for getting ideas for a bathroom makeover. Of course, the Internet is a fantastic resource, with a plethora of remodeling blogs, image galleries, contractor portfolios, and other resources — all of which are excellent resources for gaining inspiration and examining elements such as color schemes, lighting configurations, and other design Prvky.

There is another resource, though, that you should take use of in addition to the ones available via internet galleries. Make it a point to visit the showroom floors whenever feasible. Modern Bathroom, for example, has a showroom in North Hollywood that exhibits a large variety of goods and fixtures that you can physically view and feel before purchasing them. This is an excellent method of obtaining inspiration. More significantly, getting a close-up look at the fixtures you are contemplating will assist you in determining which pieces are the greatest match for your requirements and personal preferences.

Top Tips and Pointers for Bathroom Remodeling:

 • Extra Space Is Needed During Recess.
 • Address the issue of bathroom ventilation.
 • Plants may be used to provide color and life to a room.
 • Choose the Most Appropriate Flooring.
 • Color may be used to increase or decrease the size of a room.
 • It is Important to Have Good Bathroom Lighting.
 • Freestanding Pieces should be included.
 • Increase the number of places where items may be hung.

Find out more about the standard bathroom dimensions.

Planning may be difficult, particularly if you are considering relocating large pieces of furniture or other significant fixtures from their original locations. It is critical that you be aware of some of the most popular conventional bathroom measurements before you begin planning your new bathroom on paper.

To get you started, here is a short list of things to consider:

 • Toilets need a minimum of 30 inches of room, but larger spaces — up to 36 inches — tend to be more pleasant for people to use.
 • Bathtubs vary in size, but a typical one sold at a home improvement store is 60 inches long by 30 or 32 inches in width. The depths may range between 14 and 20 inches, with the average being 14 inches.
 • It is recommended that sinks have at least 30 inches of clearance, but bear in mind that this will leave you with very little counter space, so 36 or 48 inches is preferable.

What methods can I use to keep the expense of renovating a bathroom down?

 • Hire the finest tradesmen you can afford to do the job.
 • Take the basic minimum into consideration.
 • Keep the plumbing connections that were originally installed.
 • Choose the characteristics that will make you stand out.
 • Place an order for (slightly) more than you need.
 • Become a specialist in the field of fixtures & fittings.
 • Only tile where it is necessary.
 • Keep an open mind to the possibilities of vintage.

Create a Comprehensive Remodeling Strategy.

Once you have your ideas, measurements, and other pertinent information in hand, it is time to put up a comprehensive bathroom renovation plan. Beginning with a list of the specific tasks you would want to do — anything from a new medicine cabinet or towel racks to painting, lighting, and new fixtures — can help you focus your efforts.

You will also want to compile a list of potential suppliers, pricing, and even contractors that you would want to contact for information on your project.

Making a layout of your bathroom is another excellent method of planning. It is not necessary to have a complicated technical drawing. All you have to do is use some graph paper to design the basic layout of the room, and then sketch in the fixtures as you would want them to appear after the job is complete. Using this method, you will be able to guarantee that the bathroom is constructed precisely how you picture it. Be careful not to forget about elements such as separating walls and other frequently ignored characteristics that may cause your measures to be off by a few centimeters while you are taking your measurements.

Is it possible for me to remodel my bathroom on my own?

You can only remodel your own bathroom if you have the required knowledge and experience. Surface-level repairs are often straightforward and may be completed as a do-it-yourself job. Any activities that involve plumbing or electrical work may be best left to a professional plumber or electrician. Working with a professional for a complete renovation is nearly always the best option.

Do not Forget the Small Print

Regarding the finer points, you will want to check over your bathroom designs to make sure you have not overlooked anything. Lighting is an example of something that is often neglected.

Homeowners are often content to simply replace old light fixtures with new fixtures, rather than considering how the lighting in the bathroom might be rearranged to improve the room's usefulness or feeling of space. Among the other considerations are the following:

Electric outlets and light switches, as well as their location:

 • Colored grout, caulk, and other sealants in a variety of finishes and colors.
 • Hardware — particularly in terms of matching cabinet knobs, drawer handles, light fixtures, towel racks, and faucets so that the colors and finishes are consistent throughout.

How long should a bathroom renovation project take in total?

Under ideal conditions, a modest full bathroom renovation may be completed in approximately 23 days on average. If no work is done on weekends, this equates to about 4 1/2 weeks (little more than one month) if the job is completed in a continuous and uninterrupted manner.

Helpful hints about bathroom remodeling:

 • Tento projekt má mnoho pohyblivých částí, což ztěžuje dokončení všeho včas.
 • The main element of the room is the tub or shower; spend liberally!
 • Form a financial plan.
 • Choose the kind of bathroom you desire.
 • Draw a bath room floor layout.
 • Many great renovation blogs, picture galleries, contractor portfolios, and other resources exist online, and all of them are amazing tools for discovering new ideas and experimenting with different aspects, including color schemes and lighting setups.
 • Bathroom lighting is critical.
 • Freestanding It should be included.
 • As you design your new bathroom, make sure you are aware of some of the most common traditional bathroom dimensions.
 • Sinks should have at least 30 inches of clearance, but this will leave you with very little counter space, so 36 or 48 inches is ideal.
 • specialize in fixtures and fittings
 • Lighting is an often-neglected issue.
 • Most homeowners repair outdated fixtures rather than redesigning the lighting in the bathroom to enhance the bathroom's functionality or the user's sense of space.
 • Other things to think about include:
 • placement of electric outlets and light switches
 • Colored grout, caulk, and sealants in many finishes and hues.
 • Modest full bathroom renovations take about 23 days on average under optimal circumstances.
 • Pokud o víkendech není provedena žádná práce, odpovídá přibližně 4,5 týdnech (trochu více než jeden měsíc) nepřetržité práce.

Napsáno
BrookPad tým

 

Zpět na blog

Napište komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny.